Kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki
Opis
- Miejsca
- Miasto i Gmina Prabuty
- Opublikowano 2 lata temu
Data powstania: Obecny murowany budynek ukończono w 1754 roku, wieżę dobudowano dopiero w 1859 roku.
Historia: Świątynia powstała na rzucie prostokąta z płaską absydą od wschodu, pokrytą dachem trójspadowym. Kruchta przy ścianie północnej pokryta jest dachem dwuspadowym. Wieża zakończona jest hełmem w formie ostrosłupa.
Jest to jeden z najciekawszych kościołów na terenie gminy z zachowanym częściowo barokowym wyposażeniem wnętrza. Na wystrój kościoła składają się: ołtarz główny, obrazy sakralne pochodzące z poprzedniego kościoła, teraz zdobiące ściany nawy, pięknie malowane czoła ławek kolatorskich. Oryginalnością formy zachwyca „anielska” ambona z 1690 roku autorstwa niderlandzkiego rzeźbiarza Joachima Sebastiana Söffrensa ( do niedawna za jej twórcę uznawano Joachima Doebla), na której pulchne putta prezentują atrybuty 12 apostołów. Dzwon kościelny pochodzi ł z 1625 roku, został zniszczony w latach 80-ych ubiegłego wieku. Jednym z najcenniejszych elementów wyposażenia świątyni był anioł chrzcielny datowany na drugą połowę XVIII wieku. Jego uskrzydloną postać wykonano z lipowego drewna , polichromowanego z dużą ilością złoceń. Rzeźba podwieszona była pod stropem w bliskim sąsiedztwie ołtarza, z wyciągniętymi do przodu rękoma w których trzymał misę w kształcie muszli. Skrywała ona brązowe naczynie na wodę święconą. Był on opuszczany w trakcie chrztu na tyle by móc dokonać obrzędu a potem wracał na swoje miejsce. Rzeźba ufundowana została przez rodzinę Schack von Wittenau. Obiekt został utracony już w okresie powojennym.
Ciekawostki: Obecnie wiele elementów wyposażenia świątyni zostało zrekonstruowanych lub jest na etapie mozolnego odtwarzania z dbałością o detale historyczne i artystyczne przez konserwatorów dzieł sztuki, artystów i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku podczas odbywających się w Rodowie Międzynarodowych Plenerów Rzeźbiarsko-Malarskich ,,Pole Sztuk” organizowanych od 1990 roku. Prace renowacyjne nadzoruje kierownik katedry rzeźby na ASP w Gdańsku profesor Mariusz Białecki przy dużym zaangażowaniu obecnego proboszcza Andrzeja Mamajka.